מהו ייעוד קרקע וכיצד ניתן לשנותו?

אהבת? דרג!

לצד אנשים שרוכשים מבנה כגון בית או דירה מוכנים, ישנם כאלו שמעדיפים לרכוש חלקת אדמה. חלקת אדמה שרוכשים מרבית האנשים נועדה לשמש השקעה לעתיד – או בצורה של מכירה או על ידי בניית נכס, כגון בית מגורים או בית צמוד קרקע. צוות גאו נדל"ן מציין כי עבור המתעניינים ברכישת חלקת אדמה כיום או בעתיד, כדאי מאוד להכיר את המונח "ייעוד קרקע". בנוסף, ראוי להבין לא רק מהי משמעות המונח, אלא גם כיצד ניתן לבצע שינוי ייעוד.

שינוי ייעוד קרקע חקלאית – גאו נדל"ן

שינוי ייעוד קרקע חקלאית – גאו נדל"ן

לקרקע שימושים רבים

יש הסבורים בטעות שכל מי שרוכש קרקע יכול לבנות עליה מבנה מגורים כזה או אחר, לפי רצונו. אחרים יודעים שיש גם קרקעות שלא יכולות לשמש למגורים והן ישמשו למשל, לצרכים חקלאיים. מכאן, מסבירים ב-גאו נדל"ן, ניתן להבין שהייעוד של הקרקע הוא למעשה מכלול השימושים האפשריים בה. למשל:

  • קרקע בעלת ייעוד למגורים – ניתן לבנות עליה מבנה מגורים.
  • קרקע עם ייעוד תעשייתי, ניתן לבנות עליה מבני תעשייה.
  • קרקע חקלאית – נועדה להישאר במצבה הטבעי והוא תוכל לשמש למטרות חקלאיות או להישאר בלתי מעובדת, אך גם בלתי בנויה.
  • יש כמובן גם ייעודים שונים לקרקעות שונות, כגון מגרשים המיועדים לשמש לטובת הקמת צירי תנועה, שטחים שנועדו לשמש אזורים מסחריים, יש שטחים שנועדו לשמש לצורכי ציבור, להקמת בתי עלמין, להקמת פארק ציבורי או גינה וכדומה.
קרקע להשקעה חוף התכלת

קרקע להשקעה חוף התכלת

כיצד מתבצע שינוי ייעוד?

כפי שניתן לראות, ייעוד של קרקע אינו מצב טבעי – אלא מצב שאותו ניתן להגדיר ואף לשנות, אנשי גאו נדל"ן מסבירים. על מנת לבצע שינוי ייעוד של קרקע כזאת או אחרת, יש למצוא לכך הצדקה וצורך. על פי רוב, שינוי של ייעוד מתחיל בהגדרה הארצית, בתכנית מתאר לאומית שנקראת "תכנית מתאר ארצית (תמ"א)". כל שינוי בתכנית זאת מצריך פנייה למשרד הפנים או לוועדה מטעמו.

לעתים, שינוי של ייעוד קרקע יכול להיעשות בהחלטה של גורם בדרג נמוך יותר, ברמה המחוזית או אפילו המקומית, מציינים בצוות גאו נדל"ן. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה יכולה לקבל החלטות לשינוי יעוד של קרקעות בתנאי שהללו לא סותרות את תכנית המתאר הארצית. באותו האופן, ועדה מקומית לתכנון ובנייה תוכל לבצע שינוי ייעוד אם זה אינו סותר הנחיה של ועדה מחוזית או את תכנית המתאר הארצית.

על אודות צוות האתר - גאו נדלן

חברת גאו נדל"ן מספקת שירותים מקצועיים בתחום הנדל"ן, בין היתר: קרקעות בתהליכי הפשרה אחרונים, קרקעות לשינוי ייעוד, איתור קרקעות ובנייה ויזמות.
פורסם בקטגוריה מאמרים, קרקע לשינוי ייעוד, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.