כיצד קרקע חקלאית מופשרת?

אהבת? דרג!

רכישה של קרקע חקלאית הפכה לצעד מקובל מאוד בישראל, כפי שמציינים אנשי גאו נדל"ן. עם זאת, חשוב לזכור שעל קרקע חקלאית לא ניתן לבנות באופן מיידי (תהליך שנקרא באופן מקצועי "פיתוח הקרקע"). על מנת שניתן יהיה לפתח את הקרקע צרך להתקיים תהליך מסודר של הפשרת הקרקע וקבלת אישור לבנייה. על כן, השאלה המעניינת ביותר את ציבור המתעניינים ברכישת קרקע חקלאית היא כיצד קרקע חקלאית מופשרת?

גאו נדל"ן – על הפשרת קרקע חקלאית

גאו נדל"ן – על הפשרת קרקע חקלאית

תכניות מתאר והפשרה

על פי רוב, הפשרה של קרקע חקלאית והפיכתה לקרקע זמינה ומותרת לבנייה מצריכה קבלת החלטות ברמות שונות. באופן טבעי, מסבירים בגאו נדל"ן, קיימת תכנית מתאר ארצית, לאומית, שבה נקבעת המדיניות הכללית לגבי אזורים חקלאיים וירוקים שצפויים להישאר כאלו גם בטווח הארוך לעומת אזורים עירוניים בהווה, כאלו שצפויים להסתפח אליהם אזורים חקלאיים סמוכים.

מלבד ועדות ומקבלי החלטות ברמה הלאומית, גם למחוזות ולרשויות המקומיות יש יד בקבלת החלטה על הפשרת הקרקע. גאו נדל"ן מציינת שלרוב, התהליך מצריך ביצוע עבודה ממושכת בוועדות והתמודדות עם גורמים שונים ובעלי עניין. ועדות תכנון ובנייה עירוניות הן אלה שבסופו של דבר מיישמות את מדינות ההפשרה והן אלה שעל פיהן יישק דבר בנושא.

תכניות אב לפיתוח

מלבד תכניות המתאר ניתן למצוא אזורים שלגביהם מוגדרת תכנית אב שמרמזת על אפשרות עתידית להפשרה. שלא כמו תכניות מתאר לאומיות, מחוזיות או עירוניות, כאן מדובר במתווה כללי. אזור שמוגדר בתכנית האב כמתאים או כמיועד להפשרה יופשר ככל הנראה, אולם עשוי לקחת זמן. בנוסף, בהחלט יתכן שיוגשו התנגדויות או סייגים שיצרו עיכובים נוספים.

קרקע להשקעה חוף התכלת

קרקע להשקעה חוף התכלת

רגע לפני ההפשרה

השלב המעניין ביותר בתהליך ההפשרה של קרקע לבנייה כולל מתן תוקף לתכנית האב אותה ציינו להלן. מתן התוקף משמעו עריכת תכנית מפורטת לגבי השטח שבו מדובר. במסגרת התכנית להפשרה, מציינים בחברת גאו נדל"ן, נלקחים בחשבון שרטוטים של השטח (תשריטים) כמו גם חוות דעת של יועצים מקצועיים. בנוסף, נלקחים בחשבון תכניות מתאר ארציות, שצריכות להיות בהלימה לתכנית ההפשרה.

צוות גאו נדל"ן מציין שהתכנית תכלול פירוט לגבי תשתיות שונות, פיתוח כבישים, מערכות ניקוז, פיתוח סביבתי וכדומה. כאשר התכנית מגובשת ובהנחה שהתגברו על התנגדויות של בעלי עניין, ניתן יהיה להתחיל בעבודות בשטח עצמו.

על אודות צוות האתר - גאו נדלן

חברת גאו נדל"ן מספקת שירותים מקצועיים בתחום הנדל"ן, בין היתר: קרקעות בתהליכי הפשרה אחרונים, קרקעות לשינוי ייעוד, איתור קרקעות ובנייה ויזמות.
פורסם בקטגוריה מאמרים, קרקע חקלאית, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.